Jak správně vybrat kuchyňskou linku, její správný tvar a ideální materiál?
Dnešní možnosti při návrhu a zhotovení moderní kuchyňské linky jsou téměř neomezené. Omezit vás může pouze prostor, do kterého bude kuchyňská linka navržena a následně instalována. Rozhodování, jaký tvar kuchyňské linky vybrat, ovlivní tedy především dispozice vaši stávají kuchyně k rekonstrukci nebo prostoru, kde bude zcela nová kuchyňská linka.
Na co je nutné při plánování a výběru kuchyňské linky myslet, je správná ergonomie a rozložení pracovních zón, tedy rozmístění skříněk a spotřebičů tak, aby jste měli organizovaně uložené zásoby, prostor na mytí a odklad nádobí a prostory pro vaření. Jaký tvar kuchyňské linky a materiály pro výrobu zvolíte záleží již pouze na vás.
Jaký tvar kuchyňské linky je právě pro Vás?
4 základní tvary kuchyňských linek I, L, U a G
U každého typu kuchyňské linky je důležité počítat s umístěním dřezu včetně odkapávače, trouby a varné desky, část linky je vyhrazena jako odkládací a pracovní prostor. Pojďme se podívat co jednotlivé tvary kuchyňských linek nabízí za výhody a nevýhody.
Kuchyňská linka ve tvaru I
Nejjednodušší typ kuchyňské linky, jak pro návrh, tak také pro zhotovení. Cenově vychází lépe než ostatní tvary kuchyňských linek, není zde nutné zpracovat a precizně udělat rohové spoje pracovní desky a rohových skříněk. Pokud je kuchyňská linka správně navržená a uspořádaná, tak vyhovuje většinou těm, kteří chtějí doma ušetřit místo nebo vaří jen příležitostně a složitá a nákladná kuchyně je pro ně zbytečností.
Kuchyňská linka ve tvaru L
Velmi oblíbený tvar kuchyně do L nebo také rohová kuchyňská linka, který v domácnosti vytváří oblíbený pracovní kuchyňský koutek. Kuchyně ve tvaru L a I se dají navrhnout do většiny domácností a bytů s optimálním rozložením pracovního prostoru, dřezu, spotřebičů a jednotlivých horních i dolních kuchyňských skříněk. V rohu kuchyně je možné mít při sobě, tedy po ruce více spotřebičů a skříněk než u klasické jednořadé kuchyňské linky ve tvaru I.
Kuchyňská linka ve tvaru U
Pro tento tvar kuchyňě je zapotřebí především dost prostoru. Tento typ kuchyňské linky vám nabízí hodně variant, jak rozložit a uspořádat všechny spotřebiče a pracovní prostory a nabízí obvykle mnohem lepší organizovaný přístup k vaření. Pokud jsou protilehlé stěny kuchyně blíže u sebe, tak máte opravdu veškeré kuchyńské vybavení na pár kroků po ruce, což ocení každý, kdo denně v kuchyni tráví několik hodin při výrobě něčeho dobrého.
Kuchyňská linka ve tvaru G
Pro nejvíce komplexní a vybavené kuchyně se nabízí varianta kuchyňské linky ve tvaru G. Hodí se do větších prostor a může nabídnout mnoho úložných prostor, velkou pracovní i odkladovou plochu a místa na menší spotřebiče. Navíc, dnes velmi často, připojení barový pult umožní příjemný pocit pohody a možnost se bavit a servírovat pokrmy z shakeru nebo pánve přímo na bar k degustaci.
Ideální materiály do kuchyně: Z čeho pořídit korpus, dvířka, jakou zvolit pracovní desku a další povrchy?
Již máte vybraný váš vysněný tvar kuchyňské linky, kde si dokážete sami sebe představit, jak připravujete své oblíbené jídlo pro sebe a své blízké. Pojďme se ještě podívat, jaké jsou možnosti při výběru materiálů a dekorací u kuchyňských linek. Tedy bez ohledu na to, jaký tvar kuchyňské linky si vyberete, vždy budete uvažovat nad rozložením jednotlivých skříněk, výběrem pracovní desky, materiálu mezi pracovní deskou a horními skříňkami, značkou a provedením spotřebičů a dekorativními prvky. Od rozmístění kuchyně a ideálního tvaru se dostáváme k výběru materiálu na korpus linky (tělo skříněk), materiálu na dvířka, výběr vhodného kování, pracovní desky a v neposlední řadě kvalitních a optimálních spotřebičů pro individuální potřeby v kuchyni každého z nás.
Obecně říci, že materiál musí být zdravotně nezávadný, žádný recyklát nebo druhořadá výroba. Dost často napoví opravdu levná cena za kuchyňskou linku oproti běžným cenám, tomu se chcete jistě vyvarovat a ušetřit si váš cennější čas, který by jste trávili reklamací odlepujících se dvířek a bobtnajícího korpusu již při běžné vlhkosti, která je v kuchyni přirozená.
Kuchyňské linky z laminátových materiálů
Dnes u drtivé většiny vyráběných kuchyňských linek na míru je používán laminát, u výrobců tzv. lamino. Je to z důvodu ceny a kvality, kdy oproti masivnímu dřevu, které by vás vyšlo dvakrát až třikrát dráže je laminát vyráběn v tzv. deskách. Tyto velké pracovní desky jsou různé tloušťky a provedení, tedy barev, dekorací atd.. Tím umožňuje výrobcům nabídnout nepřeberné množství různých kombinací pro vaši kuchyňskou linku za přijatelnou cenu. Můžete si také vybrat z tzv. reliéfního provedení, věrného napodobení vzorů různého druhu dřeva, od klasických českých dubů, buků, borovic po méně známé exotické druhy.
Laminátové dvířka mohou mít mohou mít MFD úpravu, která jim zajišťuje větší odolnost vůči vlhkosti a přímému stykou s vodou. Vzhled je podobný lakovanému materiálu s vysokým leskem.
Kuchyňské linky z poctivého masivního dřeva
Dražší varianta materiálů, které mají nádech přírody uvnitř kuchyně a jsou ošetřené jen lakováním, vynikají vzory dřeva a tím dostanete kus lesa do svého domu.
Masivní dvířka i korpus můžete nechat sladit do jednotného celku barevnou úpravou lakováním v široké škále barev v matném i lesklém provedení.
U dnešních moderních kuchyňských linek je běžné na masivní materiál lepit různé barevné dřevěné dýhy např. exotických stromů, opět v lesklém či matném provedení. Dřevěné dýhy jsou velmi odolné vůči vodě a mechanickému poškození.
Klasické úchytky nebo moderní bezúchytkový mechanický nebo elektrický systém?
Bez ohledu na vybraný materiál budete řešit dnešní možnosti, jakým způsobem řešit otevírání skříně, respektive šuplíků nebo chcete-li zásuvek.
První možností jsou klasické úchytky na skříňky. Spektrum provedení různých úchytek je opět velmi široké, můžete si vybírat z katalogů dodavatelů, rádi s tímto poradíme a doporučíme k vybranému materiálu skříněk vhodné úchytky.
Druhou možností je pořízení bezúchytkového otvírání. Bezúchytkové systémy se dělí na mechanické a elektrické, oba jsou řádově dražší než klasické úchytky, vaší kuchyni dodají moderní až futuristický vzhled s komfortní manipulací.
Kvalitní pracovní deska do kuchyňské linky musí vydržet všechno!
Když jsme si ukázali obecný přehled materiálů pro výrobu skříněk včetně možností způsobů otvírání, je čas vybrat materiál na tu nejvíce namáhanou část kuchyňské linky - pracovní plochu, respektive pracovní desku. Pracovní deska musí vydržet neustálou vlhkost nejen v okolí dřezu, odolat horku z ohřátého nádobí z varné desky či mikrovlnky, vydržet mechanické namáhání při zpracování nejrůznějších dobrot a v neposlední řadě být snadno udržitelná a hodit se do celého konceptu návrhu kuchyňské linky.
Dneska je možné vybrat z materiálů:
- lamino - nejvíce využívaný, stálý, netečný materiál, lehce udržitelný a za přijatelnou cenu
- masivní dřevo - dražší varianta a záleží na povrchové úpravě, aby vydržela všechny zmíněné nároky, oproti laminu může být více mechanicky poškoditelná
- kámen - umělý, či přírodní - designová a drahá varianta, oproti dvou předchozím není tak široká nabídka různého provedení, ale může mít jedinečný vzhled
Stěna za pracovní plochou - už dávno to není jen o obkladu
Opět je dnes dost možností, jak tuto část kuchyňské linky navrhnout a zpracovat. Velmi častá je laminátová stěna, která je barevně sjednocena s kuchyňskou deskou bez žádných spár, jen s výřezy na potřebné zásuvky pro spotřebiče. Instalace i cena za obklad stěny za laminátu je příznivá, instalace oproti jiným variantám velmi rychlá.
Druhou možností je nechat vyrobit skleněnou desku na míru v určitém barevném provedení. Můžete si nechat vyrobit i individuální grafický potisk dle svého nebo přejatého návrhu. Tato varianta je poměrně dražší a méně mechanicky odolná v případě silného nárazu hrozí prasknutí. Je snadno udržitelná a může být originální a stylovým prvkem celé kuchyně.
Klasickou, ale stále méně častější variantou je obklad mezi deskou a horními skříňkami. Pracovně je to náročnější i dle velikosti obkladaček nebo přímo mozaikového dekoru. Často jde práce mimo výrobce kuchyňských linek a musí se čekat na obkladače a poté až na elektrikáře, který osadí stěnu zásuvkami pro elektrospotřebiče. Nejhůře udržovatelný materiál z hlediska čistoty a hygieny.
Granitové dřezy, keramické, nerezové, plechové nebo snad sklo?
Do vybrané pracovní desky, podle jejího materiály, dekoru a barvy vybereme vhodný dřez. Musí být funkční, tedy dostatečně prostorný k potřebám dané kuchyně, s odkapávacím prostorem, který je jeho součástí. Odolnost je nutnost, umývání nádobí se vám nikdy v kuchyni nevyhne, při používání masivních nerezových hrnců se musí objevit myšlenka na důraz mechanické odolnosti a to by měl být první z faktorů při výběru dřezu. Dřez může i nemusí mít otvor pro baterii a proto pokud není součástí dřezu i baterie, měli by jsme se snažit sladit všechny prvky dohromady, jak dřez s pracovní deskou, tak také vybrat vhodnou baterii.
- Granitové dřezy - dnes velmi oblíbená varianta, cenově dražší než obyčejné plechové dřezy, ale velmi odolné a lehce udržitelné
- Keramické dřezy - dražší než granitové, náchylnější na poškození silným úderem, vyráběné v jedinečných stylových provedení, které udělají z vaší kuchyně jedinečné místo
- Skleněné dřezy - opět se jedná o dražší a stylovou záležitost, jsou samozřejmě odolné proti mechanickému poškození do určité míry s jednoduchou údržbou
- Nerezové a plechové dřezy - nerezové oproti plechovým vám zaručují stálost a odolnost proti vodě. Obě vezre patří mezi ty levnější typy dřezového provedení a najdou si své místo u zákazníků, kteří preferují z materiálů kov
Vnitřní členění zásuvek a vybavení nezbytnými doplňky
Zásadní vliv pro práci v kuchyni je správné rozmístění pomocníků - jako je odpadkový koš a drtiče zbytků přímo pod dřez. Doplnění zásuvek o příborníky. Drátěný program do spodních skříněk, především rohových, kde bez nich by jsme jen s námahou využili komfortně celý prostor.
Kvalitní spotřebiče vybrané podle potřeby každé domácnosti
Návrh kuchyňské linky obsahuje i vestavěné spotřebiče, určuje jejich správné místo v projektu kuchyně. Rádi vám pomůžeme s výběrem a dodání vhodných spotřebičů nebo se jen domluvíme jaké spotřebiče budete pořizovat a zaplánujeme je správně do návrhu vaší rekonstruované nebo nové kuchyňské linky. Spotřebiče musí být připraveny v den montáže na místě včetně předaných záručních dokumentů zákazníkovi. Pokud zákazník nemá dobré známé a nedosáhne na velkoobchodní cenu, tak se mu vyplatí vzít spotřebiče od dodavatele kuchyňské linky, který má možnost na spotřebičích získat větší slevu pro zákazníka a zajistí jak dodávku na místo realizace, tak samozřejmě montáž.
Ještě jednou, nezapomínat na ergonomii kuchyňské linky
Jak poznáte, že máte problém s rozmístěním typických zón ve své stávající kuchyni? Neustále se při práci složitě orientujete a chodíte nesystematicky sem a tam, abyste postupně dosáhli nějakého gastronomického výtvoru.
Ano, u starších kuchyňských linek je to obvyklé, dříve se na tento aspekt nedával žádný důraz a historické kuchyně neznají slovo ergonomie.
V dnešní době by v návrhu ergonomie neměla být opomenuta. Vše musí být logicky uspořádané a ideálně při ruce. U správně navržené kuchyňské linky si ušetříte cesty křížem krážem a hlavně váš drahocenný čas!
Existuje 5 pracovních zón, na které je dobré při plánování kuchyně myslet:
Místo na zásoby
Místo na ukládání kuchyňského nádobí
Místo pro mytí
Místo pro přípravu
Místo pro vaření
Neexistuje tvar kuchyňské linky, kterou bychom nezvládli vyrobit.
Podívejte se do naší foto-kuchařky kuchyňských linek a nechte se inspirovat napříč různými tvary kuchyní, uspořádáním skříněk a spotřebičů, styly a barvami.
Můžete si také prohlédnout katalog našich dodavatelů s přehledem všech materiálů nebo se s námi přímo kontaktujte a probereme vše společně. Přidáme nějaké praktické tipy a nemusíte si pročítat stohy článků.
Kuchyně vyrábíme a montujeme denně, takže vám rádi z praxe poradíme.